Skip to main content

नेपालको तराइ भेगमा होलिको बेला गाइने जोगिरा हराउदै

jogira sarara_holi

होली नेपालको एक प्रमुख महोत्सव हो जसले सम्पूर्ण देशभरका मानिसहरूलाई एकताका अनुभूतिको स्वाद दिलाउँदछ। यो महोत्सव बिभिन्न ढंगले मनाइने हुन्छ, तर नेपालको तराई भेगमा होलीको अवसरमा गाइने जोगिरा एक विशेष संगीत र नृत्यकला हो जसले विभिन्न समुदायहरूमा खास प्रभाव पार्दछ।

जोगिरा नेपालको मधेश तराइको प्रसिद्ध संगीत र नृत्यकला हो जसले होलीको अवसरमा बजाईने गरिन्छ। यो परम्परागत संगीत र नृत्य नेपालको तराइ भेगमा स्थापित भएको छ र यसले विभिन्न समुदायहरूमा सामाजिक एवं एकता सुनिश्चित गर्ने भूमिका निभाउँदछ।

होलीको अवसरमा जोगिरा संगीत र नृत्य होलीको महत्वपूर्ण भाग हो। जोगिरा नामक एक विशेष प्रकारको गीत हो जसमा दोस्रो व्यक्ति उठ्ने आवाज र शब्दहरू छन् र यसको साथै जोगीनी नाच गर्नुपर्छ।

जोगीनी होलीको अवसरमा नाच्ने स्त्रीहरूको संख्या धेरै हुँदैछ र यो नृत्यकला समूहको पहिचान हो। जोगिरा संगीत र नृत्यकला नेपालको तराइ भेगमा सबै उम्रको लागि महत्वपूर्ण संस्कृतिक अधिकार हो।

तर, हालैको दिनमा जोगिरा संगीत र नृत्यकला तराइका कुछ भागमा हराइरहेको छ। यसले तराइका संस्कृतिक धनीताको संकट र संजालमा परेको छ। यसले तराइका मानसिकता र सामाजिक संघर्षहरूको अभाव पनि देखाउँछ। बिना संगीत र नृत्यकलाको तराइको संस्कृति अधूरी हुनेछ।

होली एक ऐसो महोत्सव हो जसमा समस्त समुदायहरू मिलेर खुशीका लिए नृत्य, संगीत र उल्लासका माहौल सिर्जना गर्छन्। यसै उल्लासका माहौलमा जोगिरा संगीत र नृत्यकला भन्दा बढी रोचक र मनोरञ्जक कुनै संगीत र नृत्यकला होइन। यसले समुदायको एकता र सम्बन्धहरू प्रशस्त गर्दछ। यसै कारण तराइको समस्त संस्कृति, संगीत र नृत्यकलाको संरक्षण गर्नु पर्छ ।

No Comments yet!

Your Email address will not be published.