Skip to main content

सुरक्षित होली खेलौ: रमाइलो र हानिरहित उत्सवको लागि सुझावहरू

safe holi

होली नेपाल र दक्षिण एसियाका अन्य भागहरूमा मनाइने रङ र आनन्दको पर्व हो। मानिसहरु एकजुट हुने, आफ्नो मतभेद बिर्सने र वसन्तको आगमन मनाउने समय हो । होलीको समयमा रंगहरूसँग खेल्दा धेरै रमाइलो हुँदा, हामीले सुरक्षित रूपमा खेल्ने र कुनै पनि हानि वा चोटपटकबाट बच्न सुनिश्चित गर्न महत्त्वपूर्ण छ।

यहाँ सुरक्षित होली कसरी खेल्ने बारे केही सुझावहरू छन्:

अर्गानिक रंग प्रयोग गर्नुहोस् – बजारमा उपलब्ध अधिकांश रंगहरूमा हानिकारक रसायनहरू हुन्छन् जसले छालामा जलन र एलर्जी निम्त्याउन सक्छ। यस्ता जटिलताहरूबाट बच्न बेसार, चन्दन र फूलका पातहरू जस्ता प्राकृतिक सामग्रीबाट बनेका अर्गानिक रंगहरू प्रयोग गर्न सल्लाह दिइन्छ।
तपाईंको छाला र कपाललाई जोगाउनुहोस् – रंगहरूसँग खेल्नु अघि तपाईंको छाला र कपालमा नरिवल वा अन्य कुनै तेल लगाउनाले तिनीहरूलाई रसायनहरूको हानिकारक प्रभावहरूबाट जोगाउन मद्दत गर्न सक्छ। पुरा बाहुलाको लुगा लगाउनाले पनि आफ्नो छालालाई रङको दागबाट जोगाउन मद्दत गर्छ।
आँखा र मुखजोगाउनु होस – रंगहरूले तपाईंको आँखा र मुखमा जलन र हानि पुर्‍याउन सक्छ। होलीको समयमा आँखा र मुख जोगाउन आवश्यक छ। यदि तपाईंको आँखामा गल्तिले रंग आयो भने, तिनीहरूलाई तुरुन्तै चिसो पानीले धुनुहोस्।
हाइड्रेटेड रहनुहोस् – होली सामान्यतया वसन्तको चर्को गर्मीमा मनाइन्छ, र रंगहरूसँग खेल्दा तपाईंलाई निर्जलित महसुस गराउन सक्छ। होलीको समयमा हाइड्रेटेड रहन प्रशस्त पानी र तरल पदार्थ पिउनु महत्त्वपूर्ण छ।
अत्याधिक मदिराको सेवन नगर्नुहोस् – होली प्रायः मदिराको अत्यधिक सेवनसँग सम्बन्धित छ, जसले दुर्घटना र चोटपटक निम्त्याउन सक्छ। जिम्मेवारीपूर्वक पिउनु र मदिरा पिएपछि गाडी चलाउनबाट जोगिन महत्त्वपूर्ण छ।
अरूको इच्छाको सम्मान गर्नुहोस् – जबकि होली रमाइलो र आनन्दको लागि समय हो, यो अन्य मानिसहरूको इच्छाको सम्मान गर्न महत्त्वपूर्ण छ। केही व्यक्तिहरू उत्सवहरूमा भाग लिन चाहँदैनन्, र तिनीहरूको छनौटलाई सम्मान गर्न महत्त्वपूर्ण छ।


कुनै पनि हानि वा चोटपटकबाट बच्न सुरक्षित होली खेल्नु आवश्यक छ। यी सुझावहरू पालना गरेर, हामीले आफ्नो सुरक्षा र अरूको सुरक्षा सुनिश्चित गर्दै रंगहरूको पर्वको आनन्द लिन सक्छौं। हर्ष, उत्साह र जिम्मेवारीका साथ होली मनाऔं । होलीको शुभकामना!

No Comments yet!

Your Email address will not be published.